ZMIANA TERMINU WYCIECZKI PRZEZ BIURO TURYSTYCZNE

kategoria: Turystyka | czytany: 11 278 razy
W zimie wykupiłem 8-dniową wycieczkę do Egiptu. Na 2 miesiące przed jej rozpoczęciem organizator turystyki powiadomił mnie, że wycieczka nie może się odbyć we wskazanym w umowie terminie. Wyjazd miałby się opóźnić o tydzień. Czy mogę odstąpić od umowy i jakiej kwoty mam zażądać? Teraz wszystkie dostępne wycieczki są znacznie droższe.

Tak, może Pan odstąpić od zawartej umowy, żądając całej wpłaconej kwoty. To organizator turystyki zmienił istotne warunki umowy. W takim przypadku, jeśli druga strona - konsument - nie akceptuje tych zmian, może od umowy odstąpić bez konieczności zapłaty ewentualnej kary umownej.

Jeżeli konsument wykupiłby nową wycieczkę o takim samym standardzie w dogodnym dla niego terminie u innego organizatora, i ta nowa wycieczka byłaby droższa od poprzedniej, może dochodzić odszkodowania. Polegałoby to na żądaniu zwrotu różnicy w cenie między wycieczką wykupioną wcześniej i odwołaną, a wycieczką droższą, z której konsument korzysta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, art. 14 ust. 5 (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r., Nr 223, poz. 2268. ze zm.).

 

 

Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]