CZAS TRWANIA GWARANCJI

kategoria: Reklamacje | czytany: 49 723 razy
Kupiłam w supermarkecie radio. Radio zepsuło się po 5 miesiącach. Kiedy próbowałam złożyć reklamację w sklepie, odpowiedziano mi, że radio ma tylko 3 miesięczną gwarancję i jest już za późno. Czy to zgodne z prawem, aby gwarancja trwała tak krótko?
Tak, gwarancja może trwać tak krótko. Gwarant dysponuje pełną swobodą w ustalaniu okresu gwarancji. Należy podkreślić, iż zgodnie z Kodeksem cywilnym jedynie, gdy w gwarancji nie określono okresu gwarancyjnego, trwa on dwa lata. Może się nawet zdarzyć, że w ogóle nie zostanie udzielona - nie ma obowiązku udzielania gwarancji. Równocześnie konsument nie musi korzystać z gwarancji, nawet jeśli została ona udzielona.
 
Należy jednak pamiętać, że za to radio - podobnie jak za każdy kupiony towar konsumpcyjny - odpowiedzialność ponosi sprzedawca (przedsiębiorca prowadzący sklep) i można go reklamować u sprzedawcy, jeśli wada ujawniła się w ciągu 2 lat od jego wydania konsumentowi.
 
Powinna więc Pani złożyć reklamację do sprzedawcy z tytułu rękojmi na podstawie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. W ramach reklamacji można żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy, jeśli wada jest istotna. Należy jednak zaznaczyć, iż raz odstąpienie od umowy może być zablokowane przez sprzedawcę, jeśli niezwłocznie naprawi lub wymieni on towar.
 
Pracownik sklepu nie ma prawa decydować za konsumenta, z jakiego tytułu (gwarancja czy niezgodność towaru z umową) składa on reklamację.
 
A więc, jeśli termin złożenia reklamacji z tytułu gwarancji upłynął lub konsument nie chce z gwarancji korzystać, może złożyć reklamację do sprzedawcy z tytułu rękojmi.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, art. 577 § 4 (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz.121 ze zm.).
 
 

 

 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]