Skip to content

Porady telefoniczne

Aktualizacja: od 1 stycznia 2022 roku, Fundacja Konsumentów po blisko siedmiu latach pomagania konsumentom zakończyła prowadzenie Infolinii Konsumenckiej finansowanej przez UOKiK. W tym czasie udzieliliśmy ponad pół miliona porad prawnych! O szczegółach przeczytasz tutaj.

———-

Trudno dochodzić swoich praw, jeśli nie wiemy, że je w ogóle posiadamy. Czy rzeczywiście do złożenia reklamacji potrzebny jest paragon lub oryginalne pudełko od danego produktu? Jak mogę skutecznie rozwiązać umowę, która okazała się być dla mnie niekorzystna? Gdzie, jako konsument, mogę szukać pomocy? Czy zawsze w starciu z przedsiębiorcą jestem na przegranej pozycji? Z myślą o rozwiązaniu powyższych dylematów powstała Infolinia Konsumencka – „pierwsza pomoc dla konsumentów”.
 

To już 15 lat

Infolinia Konsumencka powstała w 2006 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, funduszom z Unii Europejskiej oraz wsparciu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od 6 lat infolinię prowadzi Fundacja Konsumentów – kontynuator działań Stowarzyszenia. W swojej pracy wykorzystuje doświadczenie, wnioski, opinie i uwagi zgromadzone przez lata pracy – wszystko po to, aby jak najlepiej pomagać dzwoniącym po pomoc konsumentom.
 

Telefon z ludzką twarzą

Na sprawne działanie infolinii składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych są ludzie chętni do pomocy. To oni – prawnicy infolinii – udzielają co miesiąc ok. 7 400 porad. Starają się profesjonalnie i w miłej atmosferze zdiagnozować problem i udzielić odpowiedzi na pytanie, co może zrobić konsument, aby go rozwiązać. Niektórzy z prawników uzyskali już tytuł zawodowy adwokata bądź radcy prawnego, inni z powodzeniem zdali egzaminy na aplikację. Cały zespół uczestniczy nie tylko w szkoleniach o charakterze prawnym, ale także rozwija umiejętności komunikacyjne. Wszystko po to, aby jak najlepiej zrozumieć swojego rozmówcę.
 
Dzięki pracy tutaj mogę (…) lepiej zrozumieć jak konsumenci postrzegają pewne pojęcia prawne i wobec tego, jak najbardziej efektywnie doradzić.” – mówi Ilona, pracująca na infolinii od dwóch lat.
 
Praca na infolinii oznacza pomaganie ludziom, a to zawsze przedstawia określoną wartość. Często daje dużą satysfakcję, kiedy słychać w głosie rozmówcy wyraźną, wielka ulgę, ponieważ problem z którym dzwonił zwyczajnie go przerósł (…), a my podaliśmy rozwiązanie i daliśmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. (…) Poza tym zespół w którym pracuje składa się ze wspaniałych ludzi i dla mnie to również stanowi wielka wartość” – opisuje prawniczka Kasia, która jest w naszym zespole od ponad dwóch lat.
 

Infolinia od kuchni

Zespół infolinii, to nie tylko prawnicy. Są w nim również wykwalifikowani i zaangażowani ludzie odpowiadający za organizację, sprawy techniczne czy finansowe. Długoletnia wspólna praca pozwoliła zebrać grono sprawnie działających osób, które znają specyfikę swojej pracy, szybko wdrażają się w obowiązujące procedury i starają się wykonywać swoje zadania na jak najwyższym poziomie. Bieżący nadzór nad pracą infolinii sprawuje menadżer. Danuta, która obecnie pełni tę funkcję tak opisuje swoją pracę: „Dzięki tej pracy mam możliwość współpracowania ze wspaniałymi ludźmi i sama staję się coraz bardziej świadomym konsumentem, co przekłada się na moje życie prywatne. Wiem, w jakich sklepach internetowych robienie zakupów jest ryzykowne, jak dochodzić swoich praw konsumenta w przypadku sporu z przedsiębiorcą oraz gdzie znaleźć potrzebną pomoc. Jestem dumna z tego, że pracując w Fundacji Konsumentów przyczyniam się do rozpowszechniania wiedzy konsumenckiej.
 

Bez pracy nie ma… satysfakcji!

Trud włożony w rozwój i podnoszenie jakości pracy infolinii owocuje. Świadczą o tym zarówno wyniki badań satysfakcji, jak i spontaniczne telefony wdzięcznych konsumentów.
 
 
To tylko przykłady licznych podziękowań od osób dzwoniących na infolinię. Nasi prawnicy są doceniani także za działania wykraczające poza ich obowiązki: w wyjątkowych, trudnych, a nawet dramatycznych sprawach zgłaszanych przez rozmówców, prawnicy wykorzystują swoją prawniczą wiedzę i udzielają pomocy w czasie wolnym od pracy. Co sami prawnicy mówią o swojej pracy?
 
Praca na Infolinii daje mi satysfakcję z pomocy potrzebującym” – mówi Adam, kierownik prawny, aplikant adwokacki, który pracuje w zespole od pięciu lat.
 
Pojawiające się nowe problemy prawne i wielość stanów faktycznych oraz pomysłowość sprzedawców i konsumentów sprawiają, że praca często jest po prostu ciekawa. Wymaga to oczywiście włożenia sporego wysiłku z znajdowanie właściwych dla konsumentów rozwiązań.” – twierdzi Mirek, kierownik prawny, z nami od trzech lat.
 
Oczywiście czasami jest ciężko i męcząco, ale jednak miło jest, jak ktoś korzystając z udzielonej porady, załatwi pozytywnie swoją sprawę, a potem zadzwoni z podziękowaniami 🙂” – dodaje Kasia, w zespole od trzech lat.
 
Według Filipa, który jest z nami od blisko 3 lat „zatrudnienie na Infolinii wymaga ciągłego rozwoju w zakresie zmian prawnych oraz rozszerza wiedzę i umiejętności praktyczne z uwagi na występowanie niecodziennych problemów, z jakimi mają do czynienia konsumenci”.
 
Dodatkowo, badanie przeprowadzone przez firmę PBS pokazało, że ponad 95% osób korzystających z usług Infolinii Konsumenckiej w okresie od czerwca 2019 r. do listopada 2020 r. oceniło bardzo wysoko i wysoko podejście do rozmówcy oraz uprzejmość naszych prawników, ponad 94% jest niezmiennie zadowolonych z chęci pomocy i profesjonalizmu prawników, a 90% uznaje poradę otrzymaną od naszych prawników za pomocną w rozwiązaniu ich problemu!
Takie wyniki to dla twórców infolinii najlepsza nagroda. „Ogromną radość i satysfakcje daje świadomość, że nasz wspólny wysiłek, nie tylko podnosi świadomość konsumentów co do posiadanych praw, ale realnie wnosi pomoc i dobro w życie tych, którzy do nas dzwonią” – mówi Grażyna Rokicka, pomysłodawca Infolinii Konsumenckiej, członek zarządu Fundacji Konsumentów.
 
 
 Partner Prawny
 
Legalis C.H.Beck
 
LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger