Aktualności

Bezpłatne kursy z polityki i prawa konsumenckiego w ramach Consumer Champion
28.04.2017
Zapraszamy wszystkich chętnych do poszerzenia swojej wiedzy nt polityki i prawa konsumenckiego poprzez udział w bezpłatnych zajęciach na platformie Consumer Champion. W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską dostępnych jest 6 kursów m.in. prawo konsumenckie, usługi finansowe czy telekomunikacja. Możliwe jest otrzymanie specjalnego certyfikatu za ukończenie kilku lub wszystkich kursów. Kursy dostępne są w języku polskim, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.  
Kolejne poglądy UOKiK dot. kredytów frankowych i polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
21.04.2017
Prezes UOKiK przedstawił cztery istotne poglądy. Trzy dotyczą sporów o postanowienia umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego z Getin Noble Bank, Raiffeisen i mBankiem. Jeden odnosi się do postanowień umowy polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) TUnŻ Europa.
Telekomunikacja Cyfrowa - ostrzeżenie UOKiK
20.04.2017
UOKiK ostrzega: Telekomunikacja Cyfrowa Sp. z o.o. w Warszawie wprowadza konsumentów w błąd. Przedstawiciele spółki twierdzą, że reprezentują dotychczasowego operatora. Nie informują, że niższy abonament obowiązuje tylko przez dwa miesiące.
Ratujmy nasze antybiotyki
12.04.2017
Fundacja CIWF Polska informuje, że nasze zdrowie jest zagrożone z powodu nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt. Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zjawisko oporności na antybiotyki może doprowadzić do sytuacji, gdy zwykły zabieg chirurgiczny albo drobne urazy będą stanowiły poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Prezes UOKiK wszczął postępowania o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Bank Millennium
05.04.2017
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych stosowane przez BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium. Wątpliwości wzbudziły postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut obowiązujących w bankach. Są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie – np. w oparciu o „średni kurs walutowy na rynku międzybankowym” (BZ WBK, BGŻ BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w żadnych przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać stawek, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BZ WBK, Bank Millennium), nie precyzując o którą dokładnie stronę chodzi, lub innych płatnych i dostępnych tylko dla banków systemów (BGŻ BNP Paribas).
Parlament Europejski uznaje zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie "Dieselgate"
05.04.2017
Parlament Europejski zagłosował wczoraj za przyjęciem prawa, które ma zapobiec w przyszłości kolejnym aferom takim jak "Dieselgate", w którym Volkwagen oszukiwał przy badaniu emisji spalin. Wprawdzie nie powstanie europejska agencja nadzoru nad przemysłem samochodowym, ale kontrole samochodów mają być wzmocnione. Najważniejsze jest jednak uznanie przez parlamentarzystów zasadności odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Jutro Parlament Europejski głosuje w sprawie "Dieselgate". Czy wygrają interesy konsumentów?
03.04.2017
Jutro przekonamy się czy w Parlamencie Europejskim wygrają interesy konsumentów czy też przemysłu samochodowego. W efekcie oszustw Volkwagena przy badaniu emisji spalin parlamentarzyści mają zadecydować w 2 sprawach: czy utworzyć europejską agencję nadzoru nad przemysłem samochodowym oraz czy uznać zasadność odszkodowań dla konsumentów w sprawie Volkswagena.
Konto użytkownika na stronie internetowej przedsiębiorcy nie jest wg. UOKiK tzw. "trwałym nośnikiem"
31.03.2017
Prezes UOKiK przedstawił istotny pogląd w sprawie sądowego sporu konsumenta, który zawarł umowę pożyczki przez internet z firmą Creamfinance Poland. W ocenie urzędu konto użytkownika na stronie internetowej pożyczkodawcy oraz sama strona nie są tzw. trwałym nośnikiem. Przedsiębiorca może bowiem zmieniać treść strony internetowej i konta użytkownika już po zawarciu umowy. Nie ma też gwarancji, że umieszczone tam informacje będą w ogóle dostępne w przyszłości. A zatem w tej sprawie pożyczkodawca nie wywiązał się z obowiązku przekazywania konsumentowi informacji na papierze ani na innym trwałym nośniku.
Portale społecznościowe będą musiały dostosować się do europejskiego prawa konsumenckiego
22.03.2017
W efekcie licznych skarg konsumentów portale społecznościowe takie jak Facebook, Tweeter i Google+ będą musiały dostosować się do europejskiego prawa konsumenckiego. Odpowiednie kroki podjęła w tym celu Komisja Europejska i Państwa Członkowskie UE. Dotyczy to głównie kwestii nieuczciwych warunków umów oraz oszustw, które dokonują się za pośrednictwem tych platform. Firmy mają miesiąc na dokonanie zmian, inaczej grożą im kary. 
Światowy Dzień Praw Konsumenta 2017:  lepsze umowy to więcej zaufania u konsumentów
14.03.2017
15 marca w ramach obchodów Światowego Dnia Praw Konsumenta, włączamy się do globalnej kampanii na rzecz ochrony interesów konsumentów w cyfrowym świecie.
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]