Skip to content

Ochrona praw konsumenta - o Fundacji Konsumentów

Ochrona praw konsumenta - misja Fundacji Konsumentów

Fundacja Konsumentów to organizacja pozarządowa, która powstała w 2013 roku i w zaledwie kilka lat wyrosła na jedną z głównych organizacji konsumenckich w kraju. Jesteśmy grupą ludzi, której zależy na pomocy konsumentom.

Naszą misją jest ochrona praw konsumenta, wzmocnienie ich pozycji oraz umożliwienie im podejmowania świadomych decyzji, które odpowiadają ich rzeczywistym potrzebom.

Jako organizacja konsumencka stoimy na straży praw i interesów grupy, którą John F. Kennedy określił w następujący sposób: „Konsumenci to, z definicji, my wszyscy. Jest to największa grupa ekonomiczna, mająca wpływ i równocześnie poddana wpływom niemal każdej publicznej i prywatnej decyzji ekonomicznej. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa (…), której opinie są rzadko brane pod uwagę.”

Kim jest konsument? 

W myśl art. 22Kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Konsumentami jesteśmy każdego dnia, zawierając nawet proste, zwykle ustne umowy: kupując żywność, ubrania, artykuły gospodarstwa domowego. Zawieramy także bardziej skomplikowane umowy konsumenckie, np. z operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą energii, biurem podróży, ubezpieczycielem czy bankiem.

Konsumenci w relacji do przedsiębiorców posiadają znacznie mniej informacji o sprzedawanym towarze lub usłudze, są też słabszą stroną w  przypadku sporu. 

Pomagamy konsumentom bezpłatnie i szybko zakończyć spór z przedsiębiorcą w ramach serwisu Konsumersi.pl.

Serwis Konsumersi.pl umożliwia zarejestrowanym konsumentom wysłanie wiadomości bezpośrednio do firmy, z którą mają różnicę zdań. Przedsiębiorca otrzymuje powiadomienie z serwisu o nowym zgłoszeniu od konsumenta i może na nie odpowiedzieć. Konsument może zdecydować o jednoczesnym upublicznieniu sprawy – wtedy zarówno treść sprawy, jak i odpowiedzi firmy na nią, są widoczne dla użytkowników Internetu. Dla firmy szybkie rozwiązanie pomaga zadbać o dobrą reputację i podkreśla wysoką jakość obsługi klienta. Zgłoszenie sprawy poprzez nasz serwis nie wymaga wiedzy prawniczej i zajmuje tylko kilka minut. 

Nasz cykl pod  hasłem „Konsumenci testują”, prezentuje wyniki niezależnych testów produktów i ma ułatwić konsumentom świadomy wybór towarów. Nasze raporty z wynikami testów są dostępne tutaj.

Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej w ramach portalu porady.konsumenci.org, gdzie w kilka minut można samodzielnie znaleźć odpowiedź na problem związany z zakupionym towarem. Fundacja Konsumentów prowadzi ten portal już wiele lat, z naszych szybkich e-porad skorzystało już ponad 160 000 konsumentów. Poradę można uzyskać tutaj

Jesteśmy polskim partnerem platformy MILE21 – dzięki temu możesz sprawdzić rzeczywiste zużycie paliwa samochodu, który chcesz kupić lub zmniejszyć zużycie paliwa swojego obecnego samochodu.

Konsumenci jako grupa nie są jednorodni, dlatego potrzebują reprezentacji – organizacji, które działają z jednej strony na polu polityki konsumenckiej, a z drugiej pomagają indywidualnym konsumentom (czego nie mają w swoich kompetencjach instytucje państwowe np. UOKiK).


O Fundatorze

Fundację Konsumentów założył w 2013 roku Paweł Rokicki. Paweł to mąż i ojciec wesołej gromadki dzieci. Jest założycielem i zarządza Fundacją. Łączy wiedzę i doświadczenie biznesowe z sercem do działań społecznych. Biznesu uczył się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, na studiach MBA na koreańskim SKK GSB oraz na MIT Sloan i Harvard Business School. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. pracując dla firmy Samsung Electronics w Seulu. Uważa, że to konsumenci są słabszą stroną rynku, bo brak im pełnej i wiarygodnej informacji o produktach i usługach. Dlatego konieczne jest wsparcie konsumentów przez organizacje konsumenckie.

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych

Fundacja Konsumentów jest członkiem trzech międzynarodowych organizacji, które zrzeszają wybrane organizacje konsumenckie na całym świecie.

BEUC

Europejska Organizacja Konsumencka (BEUC) – to organizacja parasolowa zrzeszająca 46 niezależnych organizacji konsumenckich z 32 krajów. Główną rolą BEUC jest reprezentowanie tych organizacji przed instytucjami UE i obrona interesów europejskich konsumentów. Codzienna praca BEUC polega na upewnianiu się, że UE podejmuje decyzje polityczne, które poprawiają życie konsumentów. Obejmuje to wiele tematów, w tym konkurencję, prawa konsumentów, prawa cyfrowe, energię, dochodzenie roszczeń i egzekwowanie prawa, usługi finansowe, żywność, zdrowie, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i politykę handlową.

BEUC to jedyna tego rodzaju organizacja w Europie, która w szeroki sposób podchodzi do ochrony konsumentów i w ten sposób pomaga w realizacji celów statutowych naszej Fundacji Konsumentów. Dzięki członkostwu w BEUC mamy m.in. dostęp do sieci organizacji członkowskich, z którymi możemy poszukiwać pola do współpracy, do ogromnej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie, która jest naszą domeną działalności, do różnego rodzaju szkoleń, a także potencjalnie do nowych źródeł finansowania. Dodatkowo dzięki uczestnictwu w BEUC nasz głos może być lepiej słyszalny na poziomie Unii Europejskiej i w naszym kraju, bowiem wspólnie wypracowywane stanowiska organizacji członkowskich BEUC, dostarczają nam konkretnych, rzetelnych argumentów, które prezentujemy decydentom w Polsce w trosce o lepszą ochronę praw konsumentów.

Międzynarodowa Organizacja Badań i Testów (International Consumer Research & Testing – ICRT) to globalne konsorcjum organizacji
konsumenckich, które współpracują w zakresie badań i testowania produktów konsumenckich i usług konsumenckich. ICRT jest organizacją non-profit, która w całości należy do członków. W związku z tym jest niezależna od producentów produktów i działa wyłącznie w interesie konsumentów. ICRT ma obecnie 37 organizacji członkowskich w ponad 30 krajach, dociera miesięcznie do ponad 25 mln konsumentów za pośrednictwem publikacji członkowskich i mediów. Są wśród nich cieszące się największym zaufaniem konsumentów takie organizacje, jak brytyjski Which?, niemiecki Stiftung Warentest czy francuski Que choisir. ICRT to jedyna tego rodzaju organizacja na świecie, specjalizująca się w porównawczych testach produktów, których wyniki umożliwiają dokonywanie bardziej świadomych wyborów konsumenckich. 

Międzynarodowa Organizacja Konsumencka (Consumers International – CI) – to organizacja parasolowa zrzeszająca ponad 200 niezależnych organizacji konsumenckich z ponad 100 krajów. CI jest głosem konsumentów na międzynarodowych forach decyzyjnych i działa w celu zapewnienia konsumentom bezpiecznego, sprawiedliwego i uczciwego traktowania. Jest to organizacja niezależna od wpływów biznesu i polityki. Członkostwo w CI nadaje daje nam wgląd w to, co dzieje się w ochronie konsumentów w innych krajach na świecie, także poza Europą, umożliwia dzielenie się wiedzą i współpracę na arenie międzynarodowej. 

 

Partnerzy

Kontakt

Jeśli szukasz pomocy w Twojej konsumenckiej sprawie zapraszamy do zakładki „Potrzebuję pomocy”.

W pozostałych sprawach można się z nami skontaktować pisząc na adres: fundacja@konsumenci.org

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger