Aktualności

Uwaga na samochody Peugeot Traveller i Expert
21.09.2017
Peugeot Polska Sp. z o.o. powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Peugeot, modele: Traveller i Expert, wada przekaźnika elektrycznego może spowodować nieprawidłową pracę sterownika rozrusznika i doprowadzić do jego uszkodzenia, co w konsekwencji zwiększa zagrożenie wybuchem pożaru. Może również dojść do niekontrolowanej pracy rozrusznika, co przy załączonym biegu może doprowadzić do niezamierzonego przemieszczenia się pojazdu.
2 lata tzw. Dieselgate, czyli afery Volkswagena - co z rekompensatami dla konsumentów?
20.09.2017
Już 2 lata mijają od wybuchu afery Volkswagena (Dieselgate), w której firma oszukiwała w zakresie pomiarów emisji spalin. Kilka organizacji konsumenckich w Europie zaangażowało się w pozwy zbiorowe przeciw Volkswagenowi w celu uzyskania rekompensat dla konsumentów. Jedynie we Włoszech Volkswagen został ukarany przez tamtejszy urząd za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych.
Uwaga na OneLife, OneAcademy i kryptowalutę OneCoin!
14.09.2017
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że produkty OneLife, OneAcademy i kryptowaluta OneCoin oferowane przez OneLife Network mogą być piramidą finansową. Prezes UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko OneLife Network Limited z Belize. Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin.
Przeszukanie UOKiK w spółce Veolia Energia Warszawa
13.09.2017
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy. Miało to miejsce w przypadku spółki Veolia Energia Warszawa w sprawie działań przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem, dostawą i obrotem energią cieplną, pod kątem możliwości ograniczenia konkurencji.
Bank Pocztowy zwróci klientom opłaty za przesyłanie wyciągu w formie papierowej
06.09.2017
W efekcie działań UOKiK dojdzie do rekompensaty dla klientów Banku Pocztowego. Bank odda klientom opłaty, które pobierał za przesyłanie wyciągu w formie papierowej. Klient Banku Pocztowego powinien wystąpić z wnioskiem o zwrot opłat.
Rekompensaty dla klientów telewizji satelitarnej nc+
30.08.2017
Część byłych i obecnych abonentów platformy nc+ otrzyma zwrot poniesionych kosztów lub możliwość bezpłatnego korzystania z usług. Dotyczy to klientów, którym ITI Neovision nie uznał prawa do odstąpienia od kontraktu. Jest to efektem postępowania UOKiK.
Wyroki sądowe w sprawach P4, Alibiostar Trading, Optima, Raiffeisen
21.08.2017
UOKiK opublikował informacje nt kilku wyroków sądowych dotyczących ochrony zbiorowych interesów konsumentów, a także pozwów o uznanie klauzul za niedozwolone w sprawach dotyczących firm P4, Alibiostar Trading, Optima oraz Raiffeisen.
Uwaga! Firma Nasza S.A. dzwoni i podszywa się pod twojego operatora
14.08.2017
UOKiK ostrzega przed praktykami firmy telekomunikacyjnej Nasza S.A., która dzwoni do klientów i podszywa się pod dotychczasowego operatora. Zamin podpiszemy dokumenty sprawdźmy, czy faktycznie nasz operator ma dla nas nową ofertę. 
UOKiK zakwestionował drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu w Getin Noble Banku
09.08.2017
Wymagane prawem informacje o kredycie muszą być przedstawiane konsumentom w sposób umożliwiający ich odczytanie i zrozumienie. Często te zasady są łamane. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu w Getin Noble Banku. Zbyt krótki był też czas wyświetlania tekstu w spotach telewizyjnych. Urząd nałożył ponad 1,7 mln zł kary finansowej. Bank zobowiązał się do również rekompensaty publicznej.
Na ile znamy prawo konsumenckie wg. najnowszego badania Komisji Europejskiej?
26.07.2017
Komisja Europejska opublikowała wyniki przeprowadzonych w państwach członkowskich badań, tzw. tablice konsumenckie (2017 Consumers Conditions Scoreboard). Jak dobrze polscy konsumenci i przedsiębiorcy znają prawo konsumenckie? 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]