Przeprowadzka a nasza umowa o usługi telekomunikacyjne

data dodania: 20.11.2018 | czytany: 629 razy
Przeprowadzka a nasza umowa o usługi telekomunikacyjne
Nierzadko konsument musi się przeprowadzić. Nierzadko pod nowym adresem dostawca usług telekomunikacyjnych nie może ich świadczyć, gdyż nie istnieje tam jego infrastruktura. Co wówczas dzieje się z umową? Jakie są zobowiązania konsumenta? Czy trzeba płacić karę umowną za przedterminowe rozwiązanie umowy? Najczęściej niestety trzeba.
Na początek należy zauważyć, że kwestia zapłaty kary umownej za wcześniejsze rozwiązanie umowy dotyczy jedynie umów zawartych na czas określony na warunkach promocyjnych. Gdy konsument jest stroną umowy zawartej na czas nieokreślony, może ją wypowiedzieć w każdym momencie bez konsekwencji ze skutkiem na koniec okresu wypowiedzenia.
 
Gdy świadczeniem dostawcy są tzw. stacjonarne usługi telekomunikacyjne, a więc świadczone nie w ramach sieci komórkowej, tylko, mówiąc potocznie, „po kablu”, umowa precyzyjnie określa miejsce świadczenia czyli konkretny adres, pod którym usługi mają być świadczone. Umowa określa też, że dostawca jest zobowiązany świadczyć usługi jedynie w ramach istniejącej sieci czy też w ramach możliwości technicznych.
 
Nie są nam natomiast znane umowy, które przewidywałyby, że dostawca ma obowiązek świadczyć usługi gdziekolwiek, gdzie wskaże mu to konsument. Zatem w typowej sytuacji, gdy konsument przeprowadza się w miejsce, w którym nie ma infrastruktury danego dostawcy, a dostawca w dalszym ciągu świadczy i jest gotowy świadczyć usługi pod adresem pierwotnie wskazanym w umowie, nie można mówić, iż dostawca narusza warunki umowy, gdyż umowa nie nakłada na niego obowiązku zapewnienia usług w nowym miejscu, jeśli nie ma tam warunków technicznych. Stąd też, wówczas konsument staje przed wyborem – albo wykona umowę do końca czyli będzie płacił za usługi świadczone pod „starym” adresem wskazanym w umowie albo rozwiąże umowę przed terminem, na jaki została ona zawarta.
 
Niestety, rozwiązanie umowy kwalifikowane jest wówczas jako rozwiązanie z winy konsumenta, gdyż, jak wyjaśniono wyżej, dostawca nie narusza warunków umowy. Oznacza to, iż dostawca ma prawo żądać od konsumenta zapłaty kary umownej na zasadach określonych w ustawie – Prawo telekomunikacyjne (art. 57 ust. 6). Konsumenci czasem podnoszą, że przeprowadzka nie jest ich „winą”. Należy jednak podkreślić, iż jest to jednak okoliczność, za którą dostawca usług również nie ponosi odpowiedzialności. Innymi słowy, w świetle obecnie dominujących na rynku umów ryzyko przeprowadzki spoczywa na konsumencie.
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]