Kto ponosi koszty dostarczenia do sprzedawcy reklamowanego towaru?

data dodania: 22.11.2018 | czytany: 4 410 razy
Kto ponosi koszty dostarczenia do sprzedawcy reklamowanego towaru?
Jeśli reklamujesz jakikolwiek towar z tytułu rękojmi, koszty dostarczenia wadliwego towaru do miejsca sprzedaży ponosi sprzedawca. Nie oznacza do jednak, że musi on „przysłać” do nas kuriera, który odbierze wadliwy towar. Reklamację składa konsument i to konsument jest zobowiązany dostarczyć towar do sprzedawcy ale na jego koszt. Co to w praktyce oznacza?
Konsumentowi, który poniósł koszty dostarczenia towaru do sprzedawcy należy się  zwrot tychże  wydatków. Warunkiem jest  przedstawienie dowodów ich poniesienia.
 
W przypadku wysyłki towaru za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej, konsument może żądać od sprzedawcy zwrotu kosztów przesyłki pocztowej lub kurierskiej, przedstawiając dowód zapłaty za tę usługę. Jeśli konieczne okaże się skorzystanie z własnego pojazdu, do wyliczenia kwoty wydatków  można zastosować stawkę za kilometr wynikającą z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Wspomniane rozporządzenie jest powszechnie stosowane w przypadku wyliczania kosztów podróży samochodami osobowymi.
 
W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, że sprzedawca jednak zechce sam odebrać od kupującego wadliwy towar i zleci to np. konkretnej firmie kurierskiej. Przed złożeniem reklamacji z tytułu rękojmi warto zatem skontaktować się ze sprzedawcą i zapytać o zasady pokrycia przez niego wspomnianych kosztów. Może okazać się, że sprzedawca mając wynegocjowane preferencyjne stawki, poniesie niższe koszty wysyłając kuriera po wadliwy towar, niż zwracając poniesione przez kupującego koszty.
 
 
Podstawa prawna:
art. 5612, 5613 kodeksu cywilnego
 
 
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]