Czy można złożyć reklamację jednocześnie z tytułu gwarancji i rękojmi?

data dodania: 31.01.2019 | czytany: 2 881 razy
Czy można złożyć reklamację jednocześnie z tytułu gwarancji i rękojmi?
Jako konsument możesz składać reklamację na zakupiony towar na dwa sposoby:
  1. z tytułu rękojmi - do sprzedawcy oraz
  2. z tytułu gwarancji do gwaranta np. producenta, o ile taka gwarancja została udzielona.
Czy można złożyć reklamację jednocześnie z tytułu gwarancji i rękojmi?
Konsument może dochodzić swoich roszczeń z tytułu rękojmi oraz z tytułu gwarancji niezależnie od siebie ale nie jednocześnie. Zdarza się jednak tak, że termin na składanie reklamacji z tytułu rękojmi upływa w momencie gdy jesteśmy właśnie w trakcie procedury reklamacyjnej z tytułu gwarancji, a co za tym idzie nie możemy w tym czasie złożyć reklamacji w ramach rękojmi. Czy oznacza to zatem, że możliwość złożenia reklamacji z tytułu rękojmi nam przepadnie?
 
Dla lepszego zobrazowania tego problemu, który wbrew pozorom stanowi dość częsty przypadek, posłużymy się przykładem Beaty:
Beata w dniu 31.12.2015 r. zakupiła komputer, który w tym samym dniu został jej wydany. Termin na dochodzenie ewentualnych roszczeń z tytułu rękojmi (2 lata) upływa z dniem 31.12.2017 r. Niestety komputer uległ awarii w dniu 16.12.2017 r. W tym samym dniu Beata zaniosła towar do sklepu i złożyła reklamację. W sklepie doradzono jej, aby reklamację tę złożyła na podstawie gwarancji, a nie rękojmi. Beata na tę propozycję przystała. W karcie gwarancyjnej, którą Beata otrzymała przy zakupie komputera, przewidziano 30-dniowy termin na rozpatrzenie reklamacji. W dniu 10.01.2018 gwarant odmówił Beacie uznania reklamacji i zwrócił jej komputer. Beata postanowiła złożyć kolejną reklamację ale z tytułu rękojmi. W sklepie poinformowano ją jednak, że nie ma takiej możliwości ponieważ termin na złożenie reklamacji z tego tytułu upłynął z dniem 31.12.2017 r. Czy sklep słusznie poinformował Beatę?
 
Otóż nie. Odpowiedź udzielona przez sklep była niezgodna z art. 579 § 3 kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z tym przepisem czas, w którym rozpatrywana jest reklamacja z tytułu gwarancji nie wlicza się do czasu, w którym możemy złożyć reklamację z tytułu rękojmi. Innymi słowy, czas na złożenie reklamacji z tytułu rękojmi ulega zawieszeniu do momentu rozpatrzenia reklamacji gwarancyjnej.
 
W podanym przykładzie termin na złożenie reklamacji z tytułu rękojmi w rzeczywistości upłynął więc nie w dniu 31.12.2017 r. ale w dniu 25.01.2018 r., gdyż przesunął się o 25 dni podczas których rozpatrywana była reklamacja gwarancyjna. Beata miała więc prawo do złożenia reklamacji z tytułu rękojmi.
 
 
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, art. 579 § 3 (tekst jednolity: Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
 
 
 
---------------------
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora
 
 
Projekt i realizacja: RIPOSTA
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]